Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente
Janez Dular

Irena Šavel

Sneža Tecco Hvala

Bronastodobno naselje

OLORIS

pri Dolnjem Lakošu

Med arheološka najdišča, ki po svoji pomembnosti presegajo slovenski okvir, sodi nedvomno bronastodobno naselje Oloris pri Dolnjem Lakošu, ki so ga v osemdesetih letih skupaj raziskovali sodelavci Pokrajinskega muzeja iz Murske Sobote in Inštituta za arheologijo ZRC SAZU iz Ljubljane.

V prvem delu publikacije je predstavljeno naselje, ki je bilo locirano v enega od okljukov potoka Črnec. Obdano je bilo z leseno ogrado, za katero so v glavnem uporabili hrastov les. V notranjosti naselja so na dveh rahlo dvignjenih predelih odkrili največjo gostoto poselitve. Od nekdanjih stavb so se ohranili le sledovi lukenj za vertikalne stojke in deli podrtih sten. Na južnem delu Olorisa, kjer je bila raziskana večja površina, se je iz tlorisov dalo ugotoviti, da so hiše stale tesno druga ob drugi, med njimi pa so bili ozki prehodi. Gre torej za gručasto razporeditev stavb okoli dvoriščnega prostora, kjer se je odvijalo življenje. Na dvorišču med stavbami so bile odkrite štiri peči. Naselje v Dolnjem Lakošu je bilo obljudeno v poznem 14. in v 13. stoletju pred Kr. in predstavlja za zdaj edino načrtno raziskano naselje iz tega časa v Sloveniji.

Drugi del monografije obravnava mesto Lakoša v okviru bronastodobnih kultur. Predstavljena je tipologija gradiva, časovna opredelitev najdb, narejene pa so tudi primerjalne analize s sorodnimi najdišči ter podana sintetična slika mlajše bronaste dobe med rekama Muro in Savo (Slovenija, jugozahodna Madžarska, Hrvaška in severna Bosna).

***

2002, (Zbirka Opera Instituti Archaeologici Sloveniae 5), 228 str. + 65 tabel, 20 x 29 cm, trda vezava ISBN 961-6358-42-1.

Celotno besedilo:
Prilogi:

Cenik
Naročila

Opera | Naprej >>