Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

PROGRAM:
Procesi romanizacije na območju Slovenije

Predstavitev programa

Proučevali bomo širok lok postopnih sprememb, ki mu bomo sledili od prvih stikov Rimljanov s staroselci preko faze vzpostavitve stabilne oblasti do splošnega sprejema rimskega načina življenja v tem delu imperija.

Delo bo osredotočeno na dve pomembni najdišči. Prvo je Navport (današnja Vrhnika), ki je bil v avgustejskem obdobju ključna trgovska točka med Italijo in srednjim Podonavjem. Izvrednotenje novih arheoloških, arheozooloških in paleobotaničnih podatkov bo osvetlilo vprašanja kronologije, človekovih vplivov na okolje, migracij, gospodarstva, trgovine in arhitekture, predvsem za čas 1. stoletja n. št.


Pogled s severovzhoda na prelaz Razdrto z Nanosom. Foto: A. Bavdek.

Drugo najdišče predstavlja Petoviona (današnji Ptuj), ki je bila od 2. stoletja dalje eno najpomembnejših upravnih središč na širokem območju med Balkanom in Donavo. V okviru programa bomo objavili terenske izvide in gradivo z enega od izkopanih območij v Rabelčji vasi ter analizirali urbanistični razvoj Petovione v njeni zgodnji fazi, to je v 1. in 2. stoletju.

Na podlagi rezultatov, pridobljenih v Navportu in Petovioni, ter primerjalnih analiz s sosednjimi območji bomo na novo izvrednotili zgodnjerimsko obdobje jugovzhodnih Alp.


Zgodnjerimske utrdbe.

Kontaktna oseba:
Jana Horvat

<< Jugovzhodne Alpe v 2. in 1. stoletju pr. n. št.
>> Rimski napisi Slovenije
Na vrh