Znak ZRC   Inštitut za arheologijo ZRC SAZU

ARHEOLOGIJA ZGODNJEGA SREDNJEGA VEKA -

SPOMLADANSKI SEMESTER

REFERATI ZA 1. IN 2. LETNIK

Namen referatov je, da se naučite samostojno poiskati želeno informacijo s pomočjo spletne zbirke LIBERA, da pri tem sprejmete samostojno odločitev, da se naučite povzemanja in citiranja snovi, nastopanja v javnosti ter predvsem, da pri tem razmišljate!

Kako do teme referata?

Vaše izhodišče je spletna bibliografska zbirka zgodnjega srednjega veka Evrope - LIBERA. Iskalnik, ki vas bo popeljal po njej, najdete v meniju ( www.zrc-sazu.si/www/iza/libera.htm). Preberite si navodila za iskanje, še zlasti del o iskanju s pomočjo gesel. V spodnjem seznamu so naštete kombinacije gesel, ki vam dajo teme referatov. Iskalni pogoj je vedno IN, kar pomeni, da MORA iskani dokumnet obsegati VSA zahtevana gesla. Iskalnik vam bo sestavil tabelo najdenih dokumentov, ki ustrezajo iskalnemu pogoju. Izmed njih si po lastni presoji izberite DVA naslova, ki se po vsebini nanašata na KATERIKOLI del obdobja od 7. - 11. st. Člankov, ki se nanašajo samo na starejše obdobje, ne upoštevajte!

Kaj v referatu pričakujem?

Kratko boste povzeli vsebino izbranih dveh člankov in jo primerjali tam, kjer se nanaša na iste predmete obravnave, bodisi z vidika časa, prostora ali snovi. Pri tem lahko pritegnete še dodatno literaturo, kar pa ni obvezno.
Poskušajte poiskati, s čim avtor(ica) utemeljuje svoje trditve. Naj bo to pomemben del vašega referata. Bodite kritični. Če vidite, da nekdo mlati prazno slamo, to tudi povejte. Seveda na vljuden način. Opozorite na mesta, kjer se različni avtorji strinjajo in na tista, kjer se ne.
V vsakem primeru pa vse , kar ni zraslo na vašem zelniku, torej vse podatke in tuje misli, opremite s citati. Za način citiranja, prosim, upoštevajte navodila v Arheološkem vestniku 43, 1992, str. 228. Prednost dajem prirodoslovnemu načinu, torej ime avtorja, letnica in zadevna stran med besedilom, na koncu pa seznam literature.

Referat lahko opremite tudi s slikami.
Te naj imajo podnapise, kjer je opisana vsebina slike, morebitno merilo predmetov ali načrtov, ime najdišča ter citat, ki pove, od kod ste sliko vzeli. Če navedbe vira ni, pomeni, da ste avtor(ica) vi.
Slike naj bodo tekoče oštevilčene in navedene na ustreznih mestih med besedilom.

Referatu, prosim, dodajte še avtorski izvleček, kjer v treh do petih stavkih predstavite vsebino. Izvleček naj bo v nemščini ali angleščini, po možnosti v vašem prevodu. Kakovost ni bistvena. Namen je, da postanete sposobni svoje misli posredovati vsaj še v enem tujem jeziku in da spoznate pasti prevajanja.

Preden mi besedilo oddate, ga dajte brati še komu. Ni nujno, da je arheolog(inja). Gre preprosto za to, da preverite razumljivost. Tam, kjer bralcu ne bo jasno, kaj ste želeli povedati, je vaše besedilo stilistično slabo. Lahko si pomagate tudi z glasnim branjem. Kjer se vam bo zataknilo, so potrebni popravki.

Prosim, da ste pismeni, torej s čim manj slovničnimi napakami. Opažam, da številni ne vedo, kdaj je mesto za predlog S, kdaj pa za Z. To na vsebino sicer ne vpliva, pove pa veliko o avtorici/avtorju.

V arheološki literaturi mrgoli nepotrebnih tujk. Prosim, izogibajte se jih.
Tule podajam nekaj najbolj pogostih:

Referat je opravljen, ko ste ga zagovarjali ustno v proseminarju in ga sprejmem tudi v pisni obliki. Pri tem upoštevajte, da potrebujem čas za branje in vi za morebitne poznejše popravke. Dolžina ustnega nastopa v prvem in drugem letniku je 15 - 20 minut, nato sledi skupna diskusija. Ker je predavalnica odlično opremljena, so možna kakršnakoli slikovna ponazorila. Datum ustnega nastopa in oddaje pisnega izdelka sta smiselno povezana. Razpored referatov bo objavljen na spletu in na tabli v začetku januarja. Vse, ki se doslej še niste prestrašili, vabim k sodelovanju.

Kombinacije gesel, ki dajo teme referatov

Tema Gesla iskalnega izraza Opombe in izjeme
Tipologija posodja v Avstriji tipologija, kronologija, Avstrija, posodje, Slovani  
Tipologija posodja v Nemčiji tipologija, kronologija, Nemčija, posodje, Slovani  
Tipologija posodja na Češkem tipologija, kronologija, Češka, posodje, Slovani  
Tipologija posodja na Slovaškem tipologija, kronologija, Slovaška, posodje, Slovani  
Tipologija posodja na Hrvaškem tipologija, kronologija, Hrvaška, posodje, Slovani  
Tipologija posodja na Poljskem tipologija, kronologija, Poljska, posodje, Slovani  
Tipologija posodja v Srbiji tipologija, kronologija, Srbija, posodje, Slovani  
Tipologija posodja v bivši Sovjetski zvezi tipologija, kronologija, Sovjetska zveza in naslednice, posodje, Slovani  
Tipologija kamnov s pletenino na Hrvaškem tipologija, Hrvaška, arhitekturni členi  
Delavnice v Avstriji neagrarno gospodarstvo, naselbina, Avstrija Poiščite sledove delavnic
Prehrana na ozemlju Avstrije hrana, Avstrija  

Vse iskalne izraze sem preizkusil in dajo zaželene rezultate. Če se vam bo zdelo, da jih vi ne dobite, razmislite, kje tiči problem in ga rešite. Če še ne bo šlo, se obrnite name po pomoč, pri čemer bom želel slišati vaš opis neuspešnih poskusov.

Andrej Pleterski

Na začetek       Na vrh