Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

INSTRUMENTUM
(http://www.instrumentum-europe.org/1.html)

Kaj je?

Leta 1995 ustanovljeno evropsko združenje (fr. groupe de travail) arheologov, ki se ukvarjajo s preučevanjem obrtnih izdelkov in rokodelske proizvodnje v času od 8. stoletja pr. n. š. do 6. stoletja n. š., to je v času starejše železne, mlajše železne, rimske in poznoantične dobe. Izključene so keramične posode, ki so zajete samo, če so na njih žigi ali grafiti.

Organizacija

Združenje ima svojega predsednika, tajnika, pomočnico tajnika in blagajnika ter podpredsednike za vsako od 16 sodelujočih držav (od Španije do Rusije in od Poljske do Italije). Prvi predsednik je bil Rupert Gebhard iz Münchna, sledili pa so mu Mitja Guštin, Michel Polfer iz Luksemburga in Eckhard Deschler-Erb iz Švice.V triletju 2006-2008 bo to funkcijo opravljal Max Aubrun iz Francije. Tajnik je vseskozi Michel Feugere iz Lattesa v Franciji, ki tudi ureja zbirko Monographies Instrumentum. Bilten Instrumentum ureja Isabelle Bertrand iz Chauvignyja. Prvi podpredsednik za Slovenijo sem bil sam, potem je bila tri leta Jana Horvat, od 2000 do 2002 sem bil spet jaz, od 2003 do 2005 pa Irena Lazar. V naslednjem triletju bo podpredsednik Milan Lovenjak, bibliotekar na Oddelku za arheologijo FF. Dolžnost podpredsednika je, da širi vedenje o združenju, da skrbi za širjenje članstva, da za bilten Instrumentum zbira razne prispevke svojih kolegov, predvsem pa podatke o tematski literaturi, ki je izšla v njegovi državi, in o neobjavljenih delih, ki nastajajo na tamkajšnjih univerzah.

Članstvo

Članarina znaša 16 EUR letno. Vsak član dobi dve številki biltena Instrumentum na leto. V njem lahko objavlja krajše članke, male oglase in poročila oziroma obvestila o raziskavah, odkritjih, simpozijih, novih knjigah ter razstavah.

Dejavnost

Združenje izdaja dvakrat letno bilten Instrumentum. Prva številka izide v juniju, druga v decembru. Prve številke so obsegale po 16 strani, nato je obseg naraščal. Zadnji dve za leto 2005 imata že po 44 strani. Vsaka številka vsebuje na začetku obsežno bibliografijo, ki je razdeljena na 33 tem. Sledijo krajši članki in razne rubrike, npr. Oglasi, Poročila o knjigah, Kolokviji, Univerzitetne diplome, Razstave in Nove najdbe. Tisk je kakovosten, izhajanje pa redno. Roka za oddajo prispevkov sta 1. maj za junijsko in 1. november za decembrsko številko.

Poleg biltena izdaja združenje od 1997 zbirko Monographies Instrumentum (MI, bolje Monogr. Instr.), namenjeno objavi del svojih članov. Doslej je pri založbi Editions Monique Mergoil izšlo 32 zvezkov, od katerih so za nas pomembni zlasti deseti (knjiga Helge Sedlmayer o Rimskih bronastih posodah v Noriku), dvanajsti (zbornik predavanj na kolokviju o Železu, kovačih in orodju, ki je bil aprila 1999 v Podsredi) in enaindvajseti (zbornik 15. mednarodnega kongresa o antičnih bronastih predmetih, ki je bil v Gradežu in Ogleju maja 2001, z več prispevki slovenskih arheologov).

Predsednik in podpredsedniki lahko v svoji državi priredijo tudi tematska znanstvena srečanja.

Instrumentum in Slovenija

Aprila 1999 je bilo daleč največ članov združenja iz Francije, in sicer 334. Iz Slovenije jih je bilo takrat samo 6, vendar je to pomenilo glede na število prebivalcev (2,02 mil.) tretje mesto po velikosti odstotnega deleža, takoj za Švico s 35 člani med 7,2 mil. prebivalcev. V doslej objavljenih 22 številkah biltena smo znaten delež krajših prispevkov prispevali Slovenci: Alma Bavdek, Polona Bitenc, Danilo Breščak, Andrej Gaspari, Janka Istenič, Borut Križ, Irena Lazar, Milan Lovenjak, Aleksandra Nestorović, Nada Osmuk, Milan Sagadin, Boris Vičič in jaz. Več o prispevkih, objavljenih do leta 2000, v Arheu 20, 2000, 59-61.

Plačilo članarine oziroma naročnine

Če se boste odločili za članstvo, pišite Michelu Feugčrju. Kdor plača članarino za štiri leta vnaprej (npr. od 2006 do 2009), bo plačal samo 48 namesto 64 EUR! Menim, da je bilten nepogrešljiv za vse, ki že pripravljajo objavo kakega najdišča iz železne ali rimske dobe ali se bodo objave šele lotili. Če zaradi drugega ne, zaradi bibliografije. Mislim, da bi ga morali imeti v svoji knjižnici vsi slovenski muzeji in zavodi, v katerih delajo arheologi. Od osrednjih ustanov v Ljubljani ga imata zaenkrat samo knjižnici Inštituta za arheologijo ZRC SAZU in Narodnega muzeja Slovenije.

Na bilten Instrumentum se tudi ustanove lahko naročijo na elektronskem naslovu Michela Feugčrja. Članarino pa člani lahko pošljejo na naslov Instrumentum, 38, rue Lafayette, FR-34530 Montagnac (v vrednostnem pismu ali z mednarodno denarno nakaznico - International Money Order ali Giro Transfer).

Bibliographie Instrumentum 1994-2001

Leta 2001 je združenje kot 17. zvezek zbirke Monographies Instrumentum izdalo zbirno bibliografijo za čas od 1994 do 2001. Bibliografija obsega 5915 enot, razvrščenih po temah. Od teh jih je največ pod temo 13 - Kiparstvo v kamnu (662), najmanj pa pod temo 14 - Kiparstvo v lesu (10). Bibliografijo imata knjižnici Narodnega muzeja Slovenije in Inštituta za arheologijo. Tematsko razvrščena bibliografija do leta 2002 je dostopna tudi na spletnem naslovu http://www.instrumentum-europe.org/bibliography.html.

Ljubljana, 29. marec 2006 Dragan Božič

Na vrh