Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

HOČEVARICA - eneolitsko kolišče na Ljubljanskem barju

Anton VELUŠČEK

6 HOČEVARICA: ABSOLUTNO DATIRANJE

6.5 Interpretacija rezultatov absolutnega datiranja Hočevarice in absolutno datiranje horizonta keramike z brazdastim vrezom (HKBV) v Sloveniji

Izvleček

Na podlagi radiokarbonskih datacij in dendrokronoloških raziskav postavljamo zaključek gradbenih aktivnosti na Hočevarici v okvirno prvo četrtino 36. stoletja (kronologija HOC-QUSP1) oziroma v sredino 36. stoletja pr. Kr. (kronologija HOC-FRSP1). Izpostavljena je tudi dendrokronološko potrjena skorajšnja sočasnost Hočevarice s koliščarsko naselbino Palu di Livenza v severni Italiji in na podlagi radiokarbonskih datacij predlagan absolutni časovni razpon za HKBV v osrednji Sloveniji, ki okvirno kaže na drugo četrtino 4. tisočletja pr. Kr.


Ajdovska jama (Aj) – radiokarbonski datumi za najmlajši prazgodovinski kulturni horizont: L-hodnik, centralna dvorana, SE 42 in SE 5 (po Horvat 1989, 28; Culiberg, Horvat, Šercelj 1992, 112, Sl. 2 in 3); Hodiško jezero/Keutschacher See (Hj) – najmlajši radiokarbonski datum, ki je pripisan neolitski naselbini (po Offenberger 1982, 136).

***

2004, (Opera Instituti Archaeologici Sloveniae, 8), 328 str., 208 črno-belih in barvnih risb, fotografij in zemljevidov, 20 x 29 cm, trda vezava, ISBN 961-6500-28-7.

Naprej >>   Nazaj <<   Kazalo
Na vrh