Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente
Darko LIKAR
Aleksander S. OSTAN
Andrej PLETERSKI
Janko ROŽIČ
Benjamin ŠTULAR

Sporočila prostora
ARHE. Arheologija – arhitektura

Vsebina

Knjiga z bogastvom vizualnega gradiva na zanimiv način kaže spregledane vrednote in zgodovinske principe urejanja prostora, ki so po padcu modernih in postmodernih ideologij ključni za reševanje problemov in za razvoj sodobne arhitekture. Pisana je v razumljivem jeziku na podlagi izsledkov raziskave, ki jo je podprlo Ministrstvo za okolje in prostor v letih 2004 do 2006. V njej so prikazane prostorske rešitve in načela, ki so jih uporabljali naši predniki. Ne gre za zastarele in preživele vzorce poselitve, temveč za tisto razumevanje prostora, ki se je stoletja kristaliziralo skozi izkušnjo več generacij. Prilagojeno je prvinski človekovi dojemljivosti, zato tudi v informacijski dobi pomeni ključno informacijo, še več - orientacijo. Knjiga ustvarjalnemu bralcu daje dovolj nastavkov tudi za povsem samostojne rešitve. Delo s svojo zgradbo in vsebino zato predstavlja ključ za samostojno odkrivanje starih načel urejanja in prostorskih struktur.

Knjiga bralca že na začetku vpelje v teorijo, ki v skladu z izvornim pomenom grške besede ni samo način mišljenja, temveč način gledanja. Kajti prav v zrenju, ne samo v pogledu in pregledu temveč predvsem v vpogledu so ključi za prepoznavanje prostorskih prvin.
Na posameznih primerih pokažemo način branja prostorskih prvin, ki pod posebnim zornim kotom samo na izbranem mestu lahko postanejo prava prostorska sporočila. Osnovna pravila so si v mestnem in podeželskem okolju zelo podobna, razlika je v razmerju med kulturno in naravno dediščino, v stopnji obdelave in gostoti pomenov. V naravi prostorskih prvin je, da so domala ista pravila v drugačnem okolju različna.

Knjiga vstopa v odprt prostor najbolj vročih tem evropske in svetovne arhitekture, saj skozi najsodobnejša spoznanja znanosti in umetnosti ter stare modrosti umeščanja v prostor pomeni aktualne in kompleksne odgovore na najbolj pereča vprašanja sedanjega trenutka. Prostorski principi, obravnavani v pričujoči knjigi, so ključni tudi pri načrtovanju novih naselij, urejanju degradiranih prostorov in reurbanizacijah slabo urbaniziranih območij, ne samo pri celovitih prenovah. So nekakšen ključ za "kakovost grajenega okolja", še več pomenijo prav tisti "več", zaradi katerega postane arhitektura "večnostna", kakor jo je z rahlo drugačnega zornega kota poimenoval že Plečnik. Prebivalcem pa omogočajo, da prepoznajo trajne prostorske vrednote ter poglobijo svoj odnos do prostora.

 

Predgovor | Povzetek

Ljubljana 2008, 260 str., 286 barvnih in 153 črno-belih fotografij, risb, kart, načrtov, skic in modelov; 20 x 27 cm, meha vezava, ISBN 978-961-254-086-9..

Cena: 29,50 €
Naročila

Celotna knjiga

Na vrh | << Razne publikacije