Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

PROGRAM:
Severovzhodna Slovenija v pozni bronasti dobi

Predstavitev programa

Program je usmerjen v raziskovanje poselitvenih struktur in poselitvene dinamike v času pozne bronaste dobe vključno do prvega pojava železa. Poteka na treh ravneh.

Na lokalni ravni je predvidena objava terenskih izvidov in gradiva treh najpomembnejših štajerskih naselbinskih kompleksov, ki jih glede na sedanje vedenje lahko označimo za centre moči. To so naselja Ormož, Ptuj in Gornja Radgona. Vsako od njih bo predstavljeno v samostojni publikaciji.

Na regionalni ravni bomo zgradili podatkovno bazo o poselitvenih strukturah pozne bronaste dobe v severovzhodni Sloveniji. Vključevala bo utrjena naselja, naselja v ravnini, nekropole, depoje in posamične najdbe. Dodani bodo tudi podatki o okolju. Digitalno urejena zbirka bo osnova za tipološke, kronološke in prostorske analize.

Na tretji, najvišji ravni, se bomo lotili zaključne sinteze. V posebni monografiji bomo predstavili poselitvene strukture, njihovo tipologijo in kronologijo. Analizirali bomo zakonitosti poselitvene dinamike, predstavili gospodarske osnove in proučili vpliv okolja na poselitev. Na koncu bomo podali tudi kulturnozgodovinsko sliko severovzhodne Slovenije v času pozne bronaste dobe.


Ormož. Rekonstrukcija pozidave.

Kontaktna oseba:
Janez Dular

<< Arheološka podoba slovenskih pokrajin med 5. in 2. tisočletjem pr. n. št.
>> Jugovzhodne Alpe v 2. in 1. stoletju pr. n. št.
Na vrh