Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

DROBCI LEDENODOBNEGA OKOLJA

Lobanja in postkranialni ostanki mlajšepleistocenskega leva Panthera leo spelaea (Goldfuss 1810) iz jame Sloup na Moravskem krasu (Češka republika)

Cajus G. DIEDRICH


Lobanja samca stepskega leva Panthera leo spelaea (Goldfuss 1810) iz jame Sloup na Moravskem krasu, Češka republika (AMB, št. OK 130570): 1a – dorzalni pogled.

Izvleček

V prispevku so opisani lobanja samca vrste Panthera leo spelaea (Goldfuss 1810) ter posamezne kosti trupa, ki izvirajo iz jame Sloup na Moravskem krasu (Češka republika). Del članka je posvečen drugemu, zgolj delno ohranjenemu skeletu iste vrste, ki je bil že pred časom najden v isti jami. Gre za edine znane ostanke stepskega leva iz navedenega najdišča, sicer evropsko znanega brloga jamskega medveda in hijene. Levje kosti so bile najdene na več krajih v jami. Del jih je bil pomešan z nakopičenimi ostanki hijeninega plena na prostoru, ki so ga živali te vrste uporabljale kot brlog. Kar nekaj najdb, s primerkom lobanje vred, pa je skupaj z obilico medvedjih kosti ležalo globlje v jami, kjer so sicer prezimovali jamski medvedi. Odsotnost ostankov mladih levov govori proti tezi, da naj bi kosti te izumrle zveri v jamo prinesla hijena – bodisi kot lasten plen bodisi kot mrhovino. Verjetneje se namreč zdi, da so odrasli stepski levi med svojim zahajanjem v jame iz vhodnih delov, ki (ko) so služili kot brlog hijen, tem izmikali tam nakopičene ostanke plena oz. mrhovine, predvsem v klimatsko neugodnem delu leta pa z vpadi v globlje dele jam plenili tam prezimovajoče jamske medvede. Pri tem so se, kot vse kaže, ti antagonistični boji med levi in hijenami ali jamskimi medvedi v jamskem okolju včasih končali tudi s poginom prvih.

Ključne besede: Panthera leo spelaea (Goldfuss 1810), jama Sloup, Češka republika, brlog jamskega medveda in hijene, paleoekologija, mlajši pleistocen

***

2011, (Opera Instituti Archaeologici Sloveniae, 21), 280 str., 44 črno-belih fotografij, 10 načrtov, 52 preglednic, 71 grafov in 9 zemljevidov, 20 x 29 cm, trda vezava, ISBN 978-961-254-257-3.

Opera 21   Na vrh