Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

Dragan Božič

Poznolatensko-rimsko grobišče v Novem mestu.
Ljubljanska cesta in Okrajno glavarstvo

5. O relativni kronologiji pozne latenske dobe v jugovzhodnih Alpah in severni Italiji

  • 5.1 Mokronoška skupina
  • 5.2 Štalenska gora
  • 5.3 Severna Italija
  • 5.4 Primerjava kronologij


Primerjalna tabela relativnih kronologij.

Peto poglavje prinaša več novosti. Po mnenju avtorja je bila italska naselbina na Štalenski gori (Magdalensberg) ustanovljena že v času stopnje LT D1b (verjetno prva tri desetletja 1. stoletja pr. n. št.), ne pa šele v času Oktavijanovega pohoda proti Sisciji in Japodom (35-33), kot mislijo Heimo Dolenz in nekateri drugi avstrijski arheologi oz. arheologinje, kaj šele v letih 16-15 pr. n. št., kot se neuspešno trudi dokazati izkopavalec Gurine nad Ziljsko dolino Peter Gamper.

Za območje severne Italije se še vedno uporablja kronologija Raffaela De Marinisa, narejena za mlajše faze latenske dobe v Lombardiji. Po De Marinisu je njegova stopnja LT D2, ki po vsebini ustreza srednjeevropski stopnji LT D1b, trajala do avgustovskega obdobja, to je do 30 pr. n. št. Božič pa meni, da je med stopnjo LTit D2 (kot on označuje stopnjo LT D2 po De Marinisu), za katero so značilne fibule vrste Almgren 65 in zgodnje školjčne fibule, in srednjeavgustovskim obdobjem (od 15 pr. n. št. do začetka n. št.) obstajala stopnja LTit D3, katere vodilne oblike so krožniki s črnim premazom vrste Lamboglia 5/7 in fibule vrst Alezija, Gorica in Jezerine.

***

2008, Katalogi in monografije 39, 240 str., 91 barvnih in črno-belih fotografij, risb, preglednic in zemljevidov, 33 tabel, 24 x 32,8 cm, trda vezava, ISBN 978-961-6169-60-8.

Na začetek | Na vrh