Inštitut za arheologijo ZRC SAZU [English]

O inštitutu Sodelavci Program Projekti Laboratorij ZbirkeZnanstvena srečanja
Pisni arhiv Publikacije Knjižnica Povezave NOVO Spletni arhivZa študente

Program - starejša železna doba

JUGOVZHODNA SLOVENIJA V ŽELEZNI DOBI

 

Predstavitev projekta

 

V 1. tisočletju pr. Kr. oziroma v železni dobi je današnji slovenski prostor dosegel enega od svojih največjih gospodarskih in kulturnih vrhuncev. V tem času je na južni strani Alp cvetela halštatska kultura, ki se je po svojih dosežkih enakovredno kosala z najbolj razvitimi kulturami takratne Evrope. Nastala je na starih žarnogrobiščnih osnovah, na njen razvoj pa so odločujoče vplivali stiki z Mediteranom, od koder je v naše kraje prišlo tehnološko znanje o pridobivanju železa, novi družbeni vzorci, prav tako pa tudi pomembni umetniški impulzi.

Med najpomembnejša območja jugovzhodnoalpske halštatske kulture sodi jugovzhodna Slovenija, torej današnja Dolenjska, Bela krajina in Posavje. Od tu poznamo za zdaj največ železnodobnih najdišč, v dolenjskih gomilah je bilo izkopano izjemno dragoceno arheološko gradivo, prav tako pa je dolenjski halštat s svojimi obrtnimi dosežki, zlasti situlsko umetnostjo, zaslovel daleč prek meja Slovenije.

Poselitvene strukture

Preučujemo naselja, in sicer njihovo obliko, časovno opredelitev, lego ter načine utrjevanja. Posebno pozornost posvečamo tudi notranjosti gradišč, torej stavbam, gradnji hiš in notranji opremi. Pomembnen segment poselitvenih struktur so grobišča, ki jih je več vrst, in sicer gomilna, plana ter taka z gomilnimi in planimi pokopi..

Poselitvena dinamika

Analiziramo poselitveno dinamiko v pozni bronasti dobi, starejši železni dobi in v mlajši železni dobi. Zanimajo nas značilnosti poselitve, integracijski procesi, razmerja med višinsko in nižinsko poselitvijo ter problematika tako imenovane izvengradiščne poselitve, ki zajema zaselke in razpršene kmetije v okolici glavnih središč.

Hierarhija naselij

Analiziramo razlike med posameznimi gradišči, na osnovi katerih smo definirali glavna središča.

Naselja in njihovo gospodarsko zaledje

Proučujemo gostoto poselitvene mreže in odnos naselij do naravnih virov:
kvalitete prsti, rudnih resursov in komunikacij.

Objave

  • J. DULAR, Höhensiedlungen in Zentralslowenien von der Kupfer- bis zur Eisenzeit. - Praehistorische Zeitschrift 74/2, 1999, 129 ss.
  • J. DULAR, Halštatske nekropole Dolenjske (Die hallstattzeitlichen Nekropolen in Dolenjsko). - Opera Instituti archaeologici Sloveniae 6, 2003.
  • S. TECCO HVALA, J. DULAR, E. KOCUVAN, Železnodobne gomile na Magdalenski gori (Eisenzeitliche Grabhügel auf der Magdalenska gora). - Katalogi in monografije 36, 2004.
  • J. DULAR, S. TECCO HVALA, South-eastern Slovenia in the Early Iron Age. Settlement – Economy – Society. / Jugovzhodna Slovenija v starejši železni dobi. Poselitev – gospodarstvo – družba. - Opera Instituti archaeologici Sloveniae 12, 2007.

Kontaktni osebi:
dr. Janez Dular
Snežana Tecco Hvala

<< Program: prazgodovina | << Program: starejša železna doba
Na vrh